• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czytanie, a rozwój emocjonalny człowieka
#1
Lubicie czytać książki?
Jeśli to wasze hobby, to możecie oddawać się mu bez poczucia winy, bo jest powiązane z korzyściami zarówno fizycznymi jak i psychicznymi.
Ciekawe, że badania opublikowane w Social Science & Medicine pokazały, że osoby czytające żyją średnio o dwa lata dłużej niż osoby, które nie lubią czytać. Osoby czytające do 3,5 godzin tygodniowo były narażone na ryzyko zgonu w mniejszym stopniu o 17% w ciągu najbliższych 12 lat. Osoby czytające więcej niż 3,5 godzin tygodniowo były narażone na zgon o 23% mniej, a więc wnioski są z tego proste: czytając pół godziny dziennie nie tylko możesz zdobyć większą wiedzę lub doświadczyć głębokich przeżyć emocjonalnych, ale także być zdrowszym.
Ciekawe, że okazało się, że prym wiodą w tym książki, aczkolwiek okazało się, że czytanie czasopism i gazet jest również zdrowe, lecz w trochę mniejszym stopniu.
Czytanie okazało się skutecznie poprawiać stan zdrowia, nawet gdy wzięto pod uwagę inne czynniki: stan zdrowia, rasę, płeć, wykształcenie, finanse czy rodzaj wykonywanej pracy.
Czytanie redukuje stres i zwiększa empatię
Neuropsycholog David Lewis wraz ze współpracownikami z University of Sussex przeprowadził badania, które potwierdziły, że czytanie jest potężną formą ukojenia. Osoby biorące udział w badaniu były poddawane stresowi, podnosiło się ich tętno, a następnie próbowano różnych sposobów na zredukowanie stresu.
Czytanie okazało się skuteczniejszą techniką relaksującą niż słuchanie muzyki, picie herbaty czy pójście na spacer. W ciągu sześciu minut poziom stresu obniżał się o 68%. Kiedy czytasz, twój umysł uwalnia się od codziennych zmartwień i problemów, zapomina o nich jakby przenosił się do innego świata, a same mięśnie zaczynają odpoczywać.
Czytanie jest również bardziej wymagające dla umysłu niż tępe gapienie się w telewizor. Dyrektor Center of Neuropolicy Emory University Gregory S. Berns powiedział:
Cytat:
Jako minimum możemy powiedzieć, że czytanie powieści, szczególnie tych o silnych łukach narracyjnych, rekonfiguruje sieci w mózgu na co najmniej kilka dni. To pokazuje jak powieści pozostają z nami. Może to mieć poważne konsekwencje dla dzieci i roli czytania w kształtowaniu ich mózgu.
huffingtonpost.com
Okazało się również, że czytanie fikcji literackiej powoduje większe zrozumienie dla cudzych stanów emocjonalnych. Czytelnik stawia samego siebie w roli bohatera powieści, innymi słowy czytanie uczy empatii.
Przegląd, który uwzględniał 50 000 par bliźniąt pokazał, że wysoki poziom wykształcenia wiąże się z życiem dłuższym o co najmniej trzy lata.
Cytat:
Prawdziwa wartość społeczna szkół może wykraczać poza rynek pracy czy wzrost gospodarczy. Z punktu widzenia polityki, nauka szkolna może być narzędziem poprawy zdrowia i długowieczności oraz ich jakości.
link.springer.com
Czytanie dzieciom poprawia funkcje ich mózgu
W 2015 roku podczas spotkania Pediatric Academic Societies przedstawiono badania, które ujawniają co dzieje się z mózgiem dziecka, gdy mu się czyta. Skanery mózgu pokazały, że czytanie dziecku od jego najmłodszych lat aktywuje niektóre obszary mózgu, w tym płat potyliczny (wizualizacja obrazów) oraz ciemieniowy (zrozumienie znaczenia języka).
Dzieci podczas słuchania osoby starszej, która właśnie im czyta, wyobrażają sobie sytuacje, które tekst opisuje. Dlatego jedną z najważniejszych rzeczy jakie powinni rodzice robić, to właśnie częste czytanie dzieciom. To inwestycja na przyszłość. Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałem czytać i już w pierwszych latach podstawówki umiałem czytać płynnie. I to zabrzmi nieskromnie, ale mam efekty tego, a ten blog tego dowodzi.
Czytanie dziecku to prosta czynność nie wymagająca wysiłku, a w lokalnych darmowych bibliotekach nie brakuje utworów, które idealnie nadają się na lekturę dla dzieciaka. Stwórz dziecku solidny fundament intelektu i rozwoju emocjonalnego!
Cytat:
Kiedy dzieci zaczynają szkołę, trudności z czytaniem przyczyniają się do niepowodzeń szkolnych, które mogą zwiększyć ryzyko absencji, opuszczenia szkoły, przestępczości, uzależnień i ciąż u nastolatek - wszystkie utrwalają błędne koło ubóstwa i zależności.
reachoutandread.org
Korzyści z czytania dzieciom na tym się nie kończą:
kreuje się motywacja, ciekawość i pamięć
dzieci uczą się słuchania
szybciej zaczynają mówić
łatwiej radzą sobie ze stresem, a nawet tragicznymi wydarzeniami
poznają sytuacje i słowa rzadko spotykane w codziennym życiu
czytanie-wplyw-na-zdrowie

Czytanie zapobiega depresji i poprawia pamięć
Czytanie samemu, a także czytanie dziecku, to prawdziwa inwestycja na przyszłość. Okazuje się, że czytanie i inne zachowania stymulujące umysł, powodują wolniejszy spadek pamięci u osób starszych. Czytanie sprawia także, że jesteśmy bardziej odporni na stany depresyjne. Osoby czytające książki o samopomocy lepiej radziły sobie nawet w przypadku ciężkich depresji.
Czytanie fikcyjnych powieści nie jest stratą czasu. Uczy nas wszystkich, bez względu na wiek, empatii oraz dostarcza wielu innych głębokich przeżyć emocjonalnych. Nasz umysł w takim przypadku automatycznie "wchodzi" w zdarzenia opisywane przez autora, a my dzięki temu stajemy się bogatsi o doświadczenia, których nie odczuliśmy na własnej skórze. Pokaż ten świat własnemu dziecku.

www.bmj.com/content/346/bmj.f540
journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0055341
http://www.neurology.org/content/81/4/314
http://www.reachoutandread.org/w...-reading-aloud/
http://www.reuters.com/article/u...Name=healthNews
time.com/3836428/reading-to-children-brain/
link.springer.com/article/10.1007/s13524-016-0489-3
science.sciencemag.org/content/early/2013/10/02/science.1239918
http://www.telegraph.co.uk/news/...uce-stress.html
https://www.ncbi.nlm.nih....in+connectivity
http://www.huffingtonpost.com/20..._n_4504566.html
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości