• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orzechy - żywność dla sportowca i nie tylko
#1
W literaturze można spotkać się z określeniem orzechów "wegetariańskim mięsem", a to z powodu imponującej zawartości białek. Dla każdego z nas orzechy mogą być nie tylko znakomitym źródłem protein, ale także minerałów, witamin i zdrowych tłuszczów, więc jeśli chcecie, by wasze menu było naprawdę zróżnicowane i stricte zdrowe, postarajcie się by nie zabrakło w nim tej "sympatycznej" przekąski.

Oprócz znacznych ilości białek, orzechy posiadają duże ilości miedzi, cynku, magnezu i witamin z grupy B. Jeśli chcecie, by aminogram waszych posiłków był bardziej kompletny, łączcie je ze strączkami, kaszami, batatami, płatkami owsianymi lub z brokułami.

[Obrazek: orzechy-dieta-sportowca.jpg]

Poszczególne rodzaje orzechów mają ze sobą dużo wspólnego, jednak różnią się od siebie. Wszystkie z nich są idealnym wyborem dla sportowca. Migdały mają mnóstwo magnezu, który chroni przed skurczami oraz wysokiej jakości białko. Migdały oferują selen i cynk, a także wapń, którego mają więcej niż mleko od krowy. Migdały mają także zdolność do redukowania poziomu cholesterolu we krwi, chociaż oczywiście weg(etari)anie nie muszą się specjalnie o to martwić z racji ich typu odżywiania (zakładając, że bazują na naturalnych produktach).

Brazylijskie orzechy zawierają jeszcze więcej selenu, który wpływa na immunologię i wygląd skóry. Problem jest z orzechami ziemnymi. Są one bardzo wartościową żywnością i podobnie jak inne rodzaje orzechów promują zdrowie układu krążenia, niestety zazwyczaj można je znaleźć prażone i z dodatkiem dużych ilości soli, ale jeśli będziecie mieli możliwość zdobyć surowe, to nie zastanawiajcie się. To znakomite źródło białka (w 25% składają się z protein) i minerałów, a przy tym będą mogły stanowić dietetyczną odmianę.

Ze wszystkich rodzajów orzechów włoskie mają najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3 i mają dużą siłę antyoksydacyjną. Podobnie jak orzechy laskowe mają sporo witamin z grupy B oraz witaminę E. Włoskim orzechom przypisuje się zdolność do dbania o czynności mózgu oraz do poprawiania szybkości reakcji.

Jeśli martwicie się o żelazo, sięgnijcie po orzechy pistacjowe. Mają także dużo błonnika i witaminy A. Do tego są pyszne, więc przynajmniej od czasu do czasu powinny być częścią waszego jadłospisu.
Orzechy są znakomitym pożywieniem nie tylko dla wegańskich sportowców, ale dla wszystkich sportowców i nie-sportowców. Nie obawiajcie się spożywania ich w dużych ilościach. Mimo tego, że są kaloryczne, powodują, że dłużej czujemy się nasyceni i nie musimy obawiać się tycia.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości